Rusya’nın Kuibyshev rafinerisinde üretim durdu

Rusya’nın Volga nehri kıyısındaki Samara kenti yakınında bulunan orta ölçekli Kuibyshev petrol rafinerisi Ukrayna’nın geçen hafta düzenlediği insansız hava aracı (İHA) saldırısının ardından tüm üretimi durdurdu.

Ukrayna’nın üstlendiği İHA saldırıları nedeniyle zarar gören pek çok Rus petrol rafinerisinin acil onarıma girmesi gerekti. Söz konusu rafineride üretimin tamamen durması Rus rafinerilerin akaryakıt üretiminde yaşadıkları zorluklara dikkat çekti.

Rusya’nın ham petrol rafine etme kapasitesinin yüzde 14’ü, Reuters tarafından yapılan hesaplamalara göre İHA saldırıları nedeniyle kullanılamaz hale geldi.

Ülkede akaryakıt darboğazı oluşacağını öngören Rusya yönetimi bu ay itibarıyla akaryakıt ihracını durdurduğu gibi komşusu ve müttefiki Belarus’tan yakıt ithalatını da artırdı.

Hafta başında sektör kaynakları Rosneft’in sahibi olduğu rafinerinin başlıca iki ana işleme biriminden biri olan CDU-5’in faaliyetlerini askıya alarak kapasitesini yarıya indirdiğini söylemişlerdi.

Ancak konuyla ilgili konuşma yetkileri bulunmaması nedeniyle isimlerinin açıklanmasını istemeyen iki sektör kaynağı, tesisin CDU-4 adlı ikinci işleme birimini de durdurduğunu belirttiler. Haberin yazıldığı sırada Rosneft’e ulaşılamadı.

Kaynaklardan biri CDU-4’ün İHA saldırısında zarar görmediğini ancak zarar gören CDU-5 ile olan teknik bağlantısı nedeniyle bu birim olmadan faaliyet gösteremediğini söyledi.

RYAZAN’DA FAALİYET YENİDEN BAŞLADI

Reuters’a konuşan üç kaynağın dün verdiği bilgiye göre, Kuibyshev’den çok daha büyük olan Ryazan petrol tesisinin bir biriminde faaliyetlerin yeniden başlamasıyla Rus petrol rafinerilerinin karşı karşıya kaldığı zorluklar kısmen hafiflediğini söyledi.

Kuibyshev rafinerisi geçen yıl üretim açısından Rusya’nın 29. büyük petrol rafinerisi olma özelliği taşıyordu. 3.687 milyon ton ham petrol işleyen rafineri, toplam petrol arıtma hacminin yüzde 1,34’ünü karşılıyordu.

Rafineri geçen yıl Rusya’ın toplam üretiminin yüzde 1,42’sini oluşturan 624 bin ton benzin, Rusya üretiminin yüzde 1,35’ini oluşturan 1.187 milyon ton motorin ve ulusal üretimin yüzde 2,56’sını oluşturan 1.040 milyon ton fuel oil üretti.

Rusya Enerji Bakanı Nikolai Shulginov geçen hafta ülkenin 2024 için belirlediği üretim tahminlerinde değişiklik yapılmadığını ve geçen sene görülen seviyeye yakın bir düzey olan günde yaklaşık 5,5 milyon varil büyüklüğünde üretim öngörüldüğünü açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x